صمغ عربی

صمغ عربي که به نام صمغ درخت اقاقيا هم در ميان آسيايي ها شناخته شده, بومي سودان و سنگال است.

اين روزها استفاده از صمغ عربي در صنعت غذا و داروسازي کاربرد بسياري دارد.

صمغ عربي از بين برنده مخاط است و در درمان دمل‌ها و کوفتگي‌ها مؤثر است.

در درمان دمل‌ها و درد مفاصل نيز مفيد است. صمغ عربي به عنوان امولسيون کننده به کار مي‌رود.

برخي از متخصصان معتقدند که مصرف خوراکي هاي داراي صمغ عربي براي بيماران مبتلا به بيماري هاي کليوي بسيار مفيد است. به علاوه نتايج تحقيقاتي که به روي صمغ عربي انجام شده , حاکي از آن است که اين صمغ عمل هضم و جذب را در بدن آسان مي کند و کلسترول خون را هم پايين مي آورد.

صمغ عربي در صنعت توليد نوشابه براي توليد شربت نوشابه مورد استفاده قرار مي گيرد. اين صمغ در توليد انواع آدامس ها و شکلات ها هم کاربرد بسيار زيادي دارد

خاصيت قابض بودن آن هم باعث شده که مصرفش به افراد مبتلا به اسهال توصيه شود ضمن اينکه خوب است بدانيد که اگر 10 تا 15 گرم از آن را با آب گرم مخلوط کرده و بخوريد ، نرم کننده ي سينه بوده و رنگ چهره را روشن کرده و نيز براي رفع اسهال و التهاب و ناراحتي روده ها مفيد مي باشد و همچنين مقوي معده و روده است.

ضمنا براي تسکين سرفه و درد سينه و زخم و خراش هاي ريه و همين طور صاف کردن صدا ، بايد آن را در دهان بگذاريد و آب حاصل از آن را کم کم فرو بريد ، مفيد مي باشد.

اگر کوبيده ي آن را با سفيده ي تخم مرغ مخلوط کرده و به محل سوختگي در اثر آتش و يا شقاق سر پستان بماليد ، التيام دهنده است.

جالب است بدانيد اگر هر روز يک مثقال کوبيده ي آن را با آب هويج مخلوط کنيد و به صورت بماليد و پس از 15 دقيقه صورت را با آب گرم بشوييد ، در هم رفتگي يا چين و چروک پوست صورت را برطرف مي کند.

اين صمغ براي مثانه و بواسير مضر است.


برای درمان سردرد

3- 10 گرم صمغ عربي، 10 گرم تخم گشنيز و 10 گرم تخم کدو را بکوبيد و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان، يک ساعت قبل از غذا ميل کنيد.


گیاهان دارویی منبع : گیاهان دارویی |خواص صمغ عربی
برچسب ها : عربي ,مخلوط ,کرده ,مفيد ,صورت ,کنيد ,مخلوط کنيد ,مخلوط کرده ,درمان دمل‌ها